Mida ja kuidas kasvatada taimepüramiidis

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kuidas taimi külvata istutada ja hooldada

Taimede kasvatamisel on väga oluline mullakoostis. Erinevad taimed vajavad erineva pH-ga mulda. Eelistada tuleks taimepüramiidis kergemaid mulla-liivasegusi. Kasvukoha ja mulla ettevalmistamisest saad lugeda meie postitusest siit!

Taimede istutamisel on soovitav jätta vahekauguseks vähemalt 20cm. Jälgige seemnepakil ning meie tooteinfolehel olevaid soovitusi, kui mitu taime mahub ühele, või teisele püramiidile.

Sõltuvalt taimede sordist, külvake seemneid pigem harvemalt, kui tihedalt, et hiljem vähem pikeerimist oleks.
Seemnete kiiremaks tärkamiseks kasutage ümber taimepüramiidi katteloori, õhutusaukudega kilet. Selliselt kaitsete tärganud beebitaimi tugevate tuulte kui ka kevadkülma eest.

Taimede kasvatamist võiks alustada millegagi, mida juba elus enne nähtud on ja siis natukese aja pärast võtta midagi uut ja huvitavat juurde. Kõik õied meelitavad ligi liblikaid ja putukaid mis rikastavad aiaelu. Kuna taimepüramiidid võimaldavad kasvatada ka suure juurestikuga taimi, siis valik mida kasvatada on väga lai.

Valida võiks näiteks kolm-neli sorti, mida kasvatada seemnest, mõned taimed pistikutest ja mõned juba potis väikeste taimedena. Selliselt erinevas arengujärgus kasvatamist planeerides saate juba varakevadel hakata silma rõõmustama nii õitsejate, kui söögitaimedega.

3. kasta saab aiavooliku kaudu

Kastmine taimepüramiidis

Taimi tuleb kasta vastavalt ilmadele. Ajal mil taimede lehemass pole veel taimepüramiidi riiuleid vallutanud, saate niiskust mullas kontrollida sõrmega, kas muld jääb sõrme külge, või mitte. Kaubandusvõrgus müüakse ka niiskusmõõtjaid. Kui muld on kuiv, tuleb kasta.  Soovitav on kasta kas hommikul vara, või õhtul hiljem, et vesi ei aurustuks. Kõige suurem veetarve on taimedel õitsemise ajal ja vahetult enne seda, samuti viljade valmimise perioodil. Mullas muutuvad toiteelemendid taimele kättesaadavaks alles siis, kui on lahustunud vees ja nõrkades orgaanilistes hapetes. Seega on väga tähtis mulla niiskus, s.t kastmine. Paar nädalat põuda toob eredalt välja kastmisvead. Kuna aastad on erinevad oma ilmastikuga, siis tulebki õppida, kuidas ja millal kasta nii, et oleks paras ja mitte liiga kuiv ega märg. Kastmise põhireegel on: pigem harva, kuid põhjalikult; märjaks peab saama muld kogu juurte ulatuses. Igapäevane kerge kastmine kujundab välja pinnapealse juurestiku. Sellised taimed on nii põua- kui külmakartlikud. Samuti tõrjub niisugune kastmine hapniku mullast välja.

Niiskuse säilitamiseks mullas soovitame kasutada looduslikku hüdrogeeli. Mikrograanulid imavad suure hulga vett, tekitades niimoodi hüdrogeeli, kust taimed saavad veevaesel ajal ennast veega varustada. Toode tagab vee kättesaadavuse koos selles lahustunud toitainetega.
Hüdrogeel parandab mullastruktuuri, kiirendab seemnete idanemist, aitab säilitada pikaajaliselt niiskust ning aitab vältida kuuma- ja kuivaperioodidel tekkivat stressi taimedel.

7-sele taimepüramiidile võib mulla sisse panna ka veeanuma, mille sisse teha augud, et vesi välja pääseks. Seejärel ühendada kastmisvoolik läbi korgi. Lisaks aiavoolikule tuleb juurde panna ka  peenem voolik, et ei tekiks ülerõhku anumas, kui aiavoolikust vee sisse lasete. Selliselt seest poolt väljapoole kastes seisab muld kauem niiskena. Kui taimed on oma kasvumõõdu kätte saanud, siis varjavad nad oma lehtedega mulla kuivamist. Mulla valikul eelistage vähem turbast mulda, kuna turvas kuivab kiiremini, kui kompostimuld. Turba-kompostiseguga on hea taimi multšida, et kevadine päike mulda ei kuivataks.

Kolmene aiakaunitar

Lilled

Suvelillede puhul tuleb silmas pidada, et kuna nende eesmärk on kogu aeg õitseda ja paljuneda, kuulub nende hoolduse hulka närtsinud õite äranoppimine, kui näpistada ära äraõitsenud õis ja mitte lasta seemet tekkida (see käib kõikide suvelillede kohta). Sellega sa näpistad teda tagasi, ei lase seemet valmistada ja annad uut jõudu õitsemiseks. Äraõitsenud õite näpistamist saab ka lastele õpetada, et olla osalised kodusest “miniaiast”

 

Väetamine

Suvelilled kasvavad kiiresti ja õitsevad rikkalikult, kasutades ära väga kiiresti  mullas olevad kõik toitained. Sellepärast vajavad taimed lisaväetamist kogu suve jooksul. Soovitav on lillede mullale sisse segada pikaajaline väetis, mis on väikeste kraanulitena ning garanteerivad 4-5 kuuks taimedele toidu. Selliselt on tagatud, et iga kastmiskorraga saavad taimed kätte vajaliku toidu ning suve jooksul pole tarvilik eraldi väetada.

Pelargoonid kressidega

Lillesortide soovitusi

Priimulad kannatavad ka jahedaid ilmasi ja neid tasub osta taimena ning ümber istutada, mitte seemnest külvata (vahetult enne püramiidi ülespanekut). Küll lõpetavad nad oma õitsemise juuniga ära, et oleks mais aias õied olemas, tuleb lihtsalt mõelda, mis nende asemele istutada.

Võõrasemad õitsevad suve läbi, kui neid näpistada.
Mungalill (kress) tasub osta seemnetena madalat 20cm kõrgust ja ka kõrget, kuni 50cm, mida nurkadesse rippuma lasta. Külvata tuleks märtsi lõpp, aprillis otse mulda, ta on väga hella juurestikuga, või siis turbapotti, millega saate ümber istutada püramiidi. Kress ei talu ümberistutamist. Küll aga õitseb ta teil kuni oktoober-novembrini.

Petuuniad ja pelargooni tuleks ettekülvina alustada kasvatamist vebr-märts, osta pistikud või taimed. Peiulilled, Suteera, Lobeelia, Nemeesia, Kanepeia, Tiiviklill õitsevad kuni sügiseni. Püramiid saab huvitavamaks muuta, kui lillede sekka istutada lehtdekoratiivseid taimi. Hall käokuld on neist tuntuim, aga katsetada tasuks näiteks Ipomeaga, mida on nii kollakate kui lillakate lehtedega.Tiiviklille teavad inimesed veel vähe, aga see on väga tänuväärne lill. Kevadel pole ta ehk väga silmatorkav, aga juuliks läheb hästi paksult õisi täis ja õitseb sügisel külmadegagi väga pikalt. Särtsu annavad juurde kindlasti helehallid säbrulised lehtdekoratiiv taimed, mis ka lumeni kenad püsivad näiteks: Padipõõsas Silver Bush ja viltleht.

Salat ja Dagetesed

Maitse -ja söögitaimed

Ka maitsetaimed vajavad suve jooksul väetamist! Selleks sobivad hästi kõdusõnnik, kompost, lihtne on kasutada ka kaubandusvõrgus müüdavat kanakakat.

Kevadel saate juba enda kodust idanema hakkavaid mugulsibulad ja küüslaauku kasvatama hakata. Asetage mugulad vee kohale juurduma ning saate need õue istutada juba siis, kui maa on veel külmunud. Sibul pole külmaõrn ja esimesed rohelised saate varakult. Märtsis saab külvata ka juba salatisibulat. Efektsust lisab püramiidile, kui lubate sibulal kasvada  kasvada taimepüramiidi kahel ülemisel korrusele.

Kõik salatid, spinat ja redised tulevad seemnest üles 10-15 päevaga. Taimepüramiidi riiulid jäävad efktsed, kui kasvatada punast ja rohelist salatit vaheldumisi ridadel.

Evelyni maasikapõld

Suve jooksul on võimalik mitu saaki saada! Kui olete salati, spinati, redise ära tarbinud, külvake uuesti, saate suve jooksul kuni 3 saaki!

Koriander, hapuoblikas, ja till tärkavad seemnest samuti ruttu, küll aga petersell on aeglasem, kui ei osta just taimena ja ei istuta. Soovitan tilli ja koriandrit püramiidi nurkadesse külvata, et tal oleks tõusmiseks ruumi.

Maasikaid saab kasvatada 5-s ja 7-s püramiidis ka üle talve, kolmene taimepüramiid jääb maasikajuurte jaoks  väikeseks ja taimejuured võivad talvel külmuda.
Ei pea olema rippmaasikas, kõik maasika sordid hakkavad rippuma, marju on vertikaalselt kasvatades mugav noppida ning taimi hooldada. Kuidas maasikaid kasvatada taimepüramiidis, saad pikemalt lugeda siit!
Ise oleme 7-s püramiidis alt teisel korrusel kasvatanud 2 aastat porgandit ja ka peet oma dekoratiivsete lehtedega jääb vahvasti pilku püüdma ning saagi üle pole nuriseda saanud.

Pille aias

Salvei, meliss, münt, aedpiprarohi, majoraan, basiilik vajavad ette kasvatamist ja istutada saab neid, kui õue temperatuur öösel ei lange alla +10C. Võib ka taimedena osta suurematest aianduskeskustest.

Basiiliku kasvatamiseks valige kõige päikesepoolsem püramiidi külg, kuna ta vajab tuulevaikset ja sooja kohta, et korralik põõsas kasvaks.

Tootevalikus on: