Vertikaalhaljastus

HETKEL EI VALMISTA TAIMEPÜRAMIIDE!

Mis asi on vertikaalhaljastus

Vertikaalhaljastus on aiakujundusmeetod, mis kasutab erinevaid vahendeid, et võimaldada taimedel kasvada ja laieneda ülespoole. Mõnel juhul on vajalikud tugiraamid, sõrestikud, kaared jne, et taim saaks looduslikult ülespoole kasvada või rippuma hakata. Peaaegu kõiki taimi on võimalik kasvatada vertikaalselt, mõned ronivad ülesse, teised eelistavad rippumist.

sein roheluses

Taimeruum

Maailmas jääb taimeruumi järjest vähemaks, eriti linnades, paljudel on aiamaa piiratud suurusega, kuid soov aiapidamisega tegeda on, ja tekibki küsimus, et kuhu. Siin ulatab oma abistava käe vertikaalselt kasvatamine.
Läbi vertikaalhaljastuse on võimalik luua nii meeleolu, varjata soovimatuid vaateid (igav aiaplank, prügikast, kandiline kliimaseade, kompostikast või uudishimulikud naabrid) ja luua rohkem privaatsust, kasvatada köögivilja ning maitsetaimi.

Vertikaalis on mugavam

Kindlasti on vertikaalselt kasvatatavat peenart ka lihtsam hooldada. Ligipääs taimedele on lihtsam  nende kärpimiseks, lõikamiseks, vilja koristamiseks, aga ka kastmiseks, rääkimata enda selja säästmisest kummardamisel. Selliselt kasvatades on garanteeritud parem taimede õhuvahetus, mille tulemusena paraneb ka mulla struktuur. Tervemad taimed tähendavad vähem kahjureid ja taimed muutuvad ühtlasi ka haiguskindlamateks. Vähemtähtsaks ei saa ka pidada lemmikloomade põhjustatud kahjustusi horisontaalpeenardele,  metsloomadest rääkimata. Kui taimed panna vertikaalis kasvama, siis on nii mõnedki mured  aias vähem.

Esimesed maasikad 5-ses püramiidis

Köögiviljad vertikaalis

Paljud köögiviljad võtavad aias ohtralt kasvuruumi (kõrvitsad, kurgid,  maasikad jne). Neid ronimist armastavaid köögivilju saab samuti suunata kasvama vertikaali. Vertikaalis kasvades hoiate kokku nii maad, kui ka loote huvitavaid aia disainilahendusi silmailuks. Selliselt kasvatades muutub maa kasutamine otstarbekamaks ning tänu paremale õhuvahetusele on ka saagikus suurem.

Taimevaibad seintel

Kena on vaadata fassaade ja maja seinu, mis on kaetud taimevaibaga. Küsite, et kuidas need taimed seal kasvada saavad, kas nad mitte ei lõhu maja seina? Paljud taimed oma ronimisega ei kahjusta seinu rohkem, kui vihm ja päike. Reeglina ei kasva vertikaalhaljastuse puhul taimed otse maja seina küljes, vaid selleks spetsaalselt ettenähtud konstruktsioonidel. Tänapäeval on loodud palju erinevaid vertikaalhaljastuse süsteeme, kus majale kinnitatakse spetsiaalne võrestik, mööda mida saavad taimed ronida, või kasvatataksegi taimi väikestes konteinerites, kuhu on loodud ka kastmissüsteemid.

roheline siseõuTaimed kui kliimaseade

Taimed tekitavad  just kui loodusliku kliimaseadme, luues  kilbi, mis aitab hoone soojustamisele kaasa. Samuti aitab taimevaip reguleerida temperatuuri, et suvel ei läheks maja liiga kuumaks, ehk siis jahutab seina, aidates kaasa nii müra summutamisele kui ka õhusaaste vähendamisele.
Uuringud on näidanud, et taimed parandavad nii sise- kui ka välisõhu kvaliteeti, eemaldades kahjulikke lenduvaid orgaanilisi ühendeid ning neelates saasteaineid. Isegi rõdudel, aknalaudadel, majade sissepääsude juures kasvavad taimed kaitsevad ja aitavad välissaastega paremini toime tulla.
Cambridge`s säästva arengu Ülikooli Research Centre jõudis uuringutulemusteni, kus nad tõestasid, et kiht taimestikku võib vähendada soojuskadu hoonetel. Taimede tuuletakistuse tegur võib olla kuni 75%, läbi mille väheneb küttevajadus 25% võrra.

vertikaalne kompositsioon toa seinal

Vertikaalne haljastus kui disainielement

Rohelise seina abil saab luua meeleolu väikesel rõdul või põnevaid modernsemaid lahendusi taimedest piirete näol suures aiaruumis. Ühtlasi pakub see võimalusi privaatsuse suurendamiseks, näiteks ridaelamu aiaosa eraldamiseks, kus kahelt poolt taimestatud roheline sein on huvitav lahendus mõlemale naabrile. On olemas tehnilisi lahendusi, mis võimaldavad rohelist seina luua ka eritingimustes.
Elavad rohelised seinad ja vertikaalne disaini vertikaalsus võivad anda muidu väikesena tunduvale ruumile juurde visuaalset kõrgust kui ka sügavust.
Erinevad taimeliigid ja värvide kombinatsioonid lisavad aeda iseloomu ning särtsu.
Kõige levinumad ronitaimed on erinevad liigid metsikust viinapuust, elulõng, tobiväät, humal, lillhernes, mungalill ja õisuba.
Pikemat loetelu, mida ilutaimedena vertikaalis kasvatada, loe  seemnemaailma lugemissaalist.

Seina rajamiseks on saadaval spetsiaalsed  vertikaalhaljastusmoodulid koos kastmissüsteemidega. Kui te ei soovi teha liigseid kulutusi, siis võite taimeanumateks kasutada ka vanu plastkanne, pudeleid või purke. Neid seinale kinnitades saate huvitava värvilise lahenduse. Kasutada võib ka puidust kaubaalust fantaasia piires.

Lihtsaim ja kiireim viis suvelillede iluga enda elu kaunistada on rippamplid.
Ampelpottidega saab kergesti kaunistada kohti, kus me veedame palju aega, aga kuhu alalisi lillepeenraid rajada ei ole võimalik.
Samuti on neid potte lihtne ümber paigutada, võimalus muudatuste tegemiseks on alati olemas. Soovi korral saab kõike kiiresti muuta.

Vertikaalis kasvatamise põhjused

o Suureneb kasvatamise ruum
Väheneb kahjurputukate hulk
Teeb aia ilusamaks ja omapärasemaks
Loob tervistava mikrokliima
Paraneb saagikus

Kui Sul tekkis huvi ka ise vertikaalis kasvatama hakata, aga ei tea kuidas, otsid tehnilisi lahendusi,  siis võta meiega ühendust ning leiame koos Sulle sobiva lahenduse!

© Copyright SuurSiil OÜ Kõik õigused kaitstud.